Mire való az SMR henger és masszázslabda?

2020.02.10 15:09

A henger és a labdák testünk kötőszöveteinek (izom, fascia) masszírozására szolgálnak. Önkezelésre fejlesztették ki őket. Kialakításuk és anyaguk lehetővé teszik, hogy a kötőszövet és az izom mélyebb rétegeibe is eljussanak, akár nehezen elérhető testtájakon, mint például a lapocka körüli terület (erre a labdák a legalkalmasabbak).

Hogyan hatnak?

Ahogy lassan végig gördülsz az eszközön, vagy azt görgeted egy testtájon, összenyomja- megnyújtja a szöveteket, és stimulálja az idegvégződéseket. Ennek hatására a szövetek keringése, anyagcseréje javul. Több tápanyag jut a sejtekhez, és több bomlástermék szállítódik el a sejtekből. Az idegrendszer stimulálása segíti elő a túlfeszült izmok és kötőszövetek (myofascia) lazítását, az izomtónus normalizálását, így csökkentve a fájdalmat, diszfunkciót. Indirekt módon az ízületi mozgástartományt is kedvező irányba segíti, felszabadítva a mozgást. Részletesebben a témáról itt olvashatsz.

Hogyan használd?

A feszes myofascia valamilyen túl- vagy alulterhelés által jön létre, ezért önmagában a hengerezés nem fogja megoldani a problémát. A legeredményesebb hatást akkor tudod elérni, ha az adott területet átmasszírozod 1-3 percig, utána mobilizálsz (átmozgatod a környező ízületeket), végül pedig aktiválod az izmokat.

Miben mások a RAD termékek, mint más SMR eszközök?

Többféle masszázseszközzel dolgoztam már az elmúlt években, és mind alkalmasnak bizonyult valamilyen szinten a fent említett célokra. Amiért mégis jobbnak találom, és ajánlom neked is a RAD termékeket:

  • bármely testrész kezelésére találsz náluk termékeket,
  • minden igényre és célra kínálnak eszközt,
  • strapabíró tömör anyagból készülnek,
  • kis helyen elférnek, könnyűek (de nem a hatékonyság kárára),
  • könnyen, gyorsan tisztíthatóak,
  • a termékek kiegészítik egymást, külön-külön is használhatóak, de együtt újabb lehetőségek tárulnak fel.
Néhány személyes tapasztalat és használati ötlet:

A RAD helix henger szuper a nagyobb testtájakon (hát, lábak). A formája révén kíméli a csontokat (gerinc, sípcsont), ugyanakkor pompásan eléri a mélyebb testszöveteket.

A két labda egyben (RAD roller) a legtöbb testtáj kezelésére megfelelő. Különböző keménységi fokozatban forgalmazzák. Ha érzékenyebbek a szöveteid, a gyengébbek közül válassz.

A RAD rounds labdák (3 különböző méretű és erősségű labda) bárhol alkalmazhatóak. A legkisebb alkalmas a kéz vagy a láb kezelésére. A két nagyobb labda rendkívül kreatían használható minden testtájon, például a talpon. Ennek előnyéről és módjáról itt olvashatsz. Ha pár napra elutazom, biztos, hogy magammal viszek egyet közülük.

A core izmok szerepe a helyes testtartásban.

Sokat hallani a core izmok tréningjéről. A core izmok karbantartása valóban fontos, ám ahhoz, hogy megfelelően edzd a core izmaidat, tudnod kell, hogy melyek ezek az izmok pontosan, és azt is, hogyan működnek.

Mik a core izmok és hogyan működnek?

A core angol szó, magot, valaminek a velejét, legjavát, központját jelenti. Anatómiai szempontból a core szóval bizonyos izomcsoportokat illetünk. A core szó jelentése jól tükrözi ezen izomcsoportjaink funkcióját és elhelyezkedését is: a mag, a központ.

A core izmok, leegyszerűsítve a hasüreget körülvevő izmok.

core izmok

Mely izmok tartoznak a core izmok csoportjába?

Legfontosabbak:

  • a medencefenék izmai (pelvis diaphragma)
  • a haránt hasizom (transverus abd.),
  • a külső és a belső ferde hasizom (obliquus abd. ext.et int.),
  • az egyenes hasizom (rectus abd.),
  • a gerincfeszítő izmok (erector sp., ezek közül főleg a hosszú hátizom, longissimus)
  • a sokbahasadt izmok (multifidus)
  • a rekeszizom (thoracic diaphragma)

A medencefenék izmai alulról határolják a hasüreget, a hasizmok előlről, a gerincfeszítők hátulról, a rekeszizom pedig felülről.

További ide tartozó izmok (bizonyos szempontok szerint ide sorolják másodlagos izomként):

  • a nagy farizom (gluteus maximus),
  • a széles hátizom (latissimus dorsi),
  • a csuklyás izom (trapezius).
Mi a funkciójuk a core izmoknak?

Ahogyan a legtöbb izmunknak, ezeknek is van statikus, azaz tartó és dinamikus, azaz mozgató funkciója is.

1. Statikus működés:

A core izmok egyik legfontosabb feladata a törzs stabilizálása, azaz a statikus működés a végtagmozgások kivitelezése alatt. Stabilizálja a törzset, azaz a medencét és a bordakosarat miközben a kart és/vagy a lábat mozgatjuk. Például egy helyben állva a megemelünk valamit vagy gyaloglunk stb.

2. Testtartás:

A testtartás alapvetően a medence és az ahhoz képest elhelyezkedő bordakosár (vagy mellkas) helyzetétől függ (nagyon leegyszerűsítve), amelyek helyzetét természetesen az összes többi izom állapota befolyásol. A core izmok optimális működése szükséges a helyes testtartáshoz, ugyanakkor a core izmok akkor tudnak jól működni, ha a medence és a bordakosár egymáshoz képest megfelelő helyzetben van. Egyik nem létezik a másik nélkül.

Mi az optimális működése a core izmoknak? Elsősorban az, hogy a hétköznapi mozgásaink során spontán aktivizálódjon, ezáltal biztosítva a stabilitást és egyben védelmet a gerincnek és a szerveinknek a fenntartható  jó funkció érdekében. Tehát, ha az edzőteremben  koncentráció mellett, ráfeszítve a gyakorlatok során jól működik az önmagában kevés. A feladat az, hogy a spontán funkcióját visszahozzuk, ehhez pedig mozognunk kell. Naponta, többet.

3. Hasűri nyomás:

A legfontosabb core izmok (lásd fent) felelősek a hasűri nyomás kialakításához. A hasűri nyomás sok élettani folyamatunkhoz szükséges, mint például a székelés, vizelés, a megfelelő légzés és például nőknél a szülés. A nem megfelelő core funkció számos problémához vezethet a hasűri nyomás megváltozása miatt is. Például rossz légzésfunkció, túlzott hasűri nyomás miatt hasi sérv, emésztési zavarok, diastasis recti, medencefenék diszfunkció, derékfájás stb.

4. Dinamikus működés:

Dinamikus core funkció például az erdőben sétálás. Az egyenetlen talajon való gyaloglás során a törzsizmoknak folyamatos izommunkával kell dolgozniuk az egyensúly megtartásának érdekében. Ezen kívül a hasizmok feladata az is, hogy közelítse a mellkast a medencéhez, ahogy például a hasprésnél.

core tréning, core izmok

Jó funkciójú core izmok.

Hogyan működnek?

A core szinergikus működése

A core izmok a légzéssel egy ütemben működnek. Ahogy korábban is említettem, alulról a medencefenék izmai, felülről pedig a rekeszizom határolja a hasüreget.

  • Belégzéskor a tüdő tágul, tehát a rekeszizom lefelé mozdul el, megrövidül. Ekkor a medencefenék és a hasizmok megnyúlnak. A hasűri nyomás megnő.
  • Kilégzéskor a rekeszizom ellazul, meghosszabbodik, felfelé mozdul el, befelé a mellkasba. A medencefenék és a hasizom pedig rövidül befelé húzódik. A hasűri nyomás csökken.

Ez a szinergia biztosítja a core izmok erejét, stabilitását. Ha ez nincs meg, hiába erősítjük a hasizmokat nem fognak megfelelően működni.

A core tréning előtt

Az első lépés a testtartás. Lényeges, hogy ne egy pár percre jó helyzetbe kényszerített dologról legyen szó, hanem figyelembe véve a teljes testet, aktívan korrekciós gyakorlatokkal érjük el, amit aztán napközben mindennapi mozgásaink során is fenntartunk. A legtöbb esetben ide tartozik a vádli és a hátsó combizom nyújtás, a mellkas mobilizációja (a nagy mellizom nyújtása, a rekeszizom lazítása, a háti gerinc mobilizálása), a csípőhajlító és combközelítő nyújtása. A farizom, a külső combizom aktivizálása.

A lista nem teljes, és természetesen egy sablont nem lehet ráhúzni mindenkire. De lásd, hogy nem fenntartható egy-egy testtáj szelektív edzése anélkül, hogy figyelembe vennénk a teljes test állapotát. Hacsak nem kockákat akarsz és ennyi neked bőven elég.

Miután megteremtetted az egyensúlyt a testrészeid között a core izomcsoport egész nap (legalábbis a mozgásid során) dolgozni fog anélkül, hogy aktívan megfeszítenéd. A spontán feszítgetés vagy a hasi zsír hasbehúzással vagy szorító eszközökkel való eltüntetését nem ajánlom, sokkal több kárt okozol, mint amennyi hasznot húzol vele.

(https://www.fizioart.hu/smr-henger-es-masszazslabda/)